کدخبر : 461

ساعت٢١ شامگاه جمعه دوازدهم دی‌ماه اهالی خیابانی در محله نواب صدای فریادهای مردی را شنیدند که درخواست کمک می‌کرد. شاهدان در تاریکی شب دو نفر را سوار یک موتور دیدند که کلاه کاسکت به‌سر داشتند و در حال فرار بودند.

سلاخی | ساعت٢١ شامگاه جمعه دوازدهم دی‌ماه اهالی خیابانی در محله  نواب  صدای فریادهای مردی را شنیدند که درخواست کمک می‌کرد. شاهدان در تاریکی شب دو نفر را سوار یک موتور دیدند که کلاه کاسکت به‌سر داشتند و در حال فرار بودند.

کمی آن طرف‌تر دو مرد زخمی روی زمین افتاده بودند؛ یکی از آنها نیمه جان بود و دیگری درحالی‌که خون‌آلود بود فریاد می‌کشید و درخواست کمک می‌کرد. با گزارش ماجرا به پلیس و اورژانس، دو مرد زخمی به  بیمارستان  انتقال یافتند. همزمان مأموران به تحقیق از شاهدان پرداختند و آنها گفتند که موتورسواران ضارب دو نفر بودند که کلاه کاسکت به سر داشتند و یکی از آنها چاقو در دست داشت. به‌گفته آنها، ضاربان از پشت‌سر به 2مرد حمله‌ور شده و به آنها ضرباتی زدند و به‌سرعت فرار کردند.

 

 حادثه خونین در محله نواب تهران

به گزارش رکنا، درحالی‌که تحقیقات مأموران درباره این حادثه خونین ادامه داشت از بیمارستان خبر رسید که یکی از مجروحان به‌دلیل شدت جراحات و خونریزی تسلیم مرگ شده است. گزارش این جنایت به قاضی محمد جواد شفیعی، بازپرس ویژه  قتل  اعلام و تحقیقات برای کشف راز این جنایت وارد مرحله‌ای تازه شد. دومین مجروح اگرچه به‌شدت زخمی شده و تا پرتگاه مرگ پیش رفته بود اما با تلاش پزشکان زنده ماند و در تحقیقات گفت که مقتول عمویش بوده است. او توضیح داد:‌ من و عمویم هردو در یک نانوایی حوالی کرج کار می‌کردیم. شب حادثه برای دیدن یکی از دوستانمان از  کرج  به  تهران  آمدیم و پس از آن به خانه یکی از بستگانمان رفتیم. شام در آنجا دعوت بودیم و پس از صرف شام خداحافظی کردیم و در حال کرایه کردن تاکسی اینترنتی بودیم تا به منزلمان در کرج برویم اما ناگهان فردی از پشت سر به ما حمله کرد و با  چاقو  ضرباتی به من و عمویم زد. یک نفر دیگر هم همراه او بود که چون کلاه‌کاسکت داشتند چهره‌شان را ندیدم. ما با آنها درگیر شدیم اما چون زخمی شده و خونریزی داشتیم، کف خیابان افتادیم و آنها سوار بر موتور فرار کردند. وی گفت: نمی‌دانم آنها با چه انگیزه‌ای به‌سمت من و عمویم هجوم آوردند و با چاقو به ما ضربه زدند. احتمال می‌دهم که انگیزه‌شان سرقت از ما بوده که ناکام ماندند.

 

مردان ناشناس به چاقو به عمو و برادرزاده حمله ور شدند

باتوجه به‌گفته‌های پسر جوان، مأموران به بررسی دوربین‌های مداربسته در اطراف محل  جنایت  پرداختند و مشخص شد که موتورسواران روی پلاکشان زنجیر انداخته بودند تا شماره پلاک قابل رویت و شناسایی نباشد. اکنون 2فرضیه پیش‌ تیم جنایی پایتخت مطرح است؛ نخست اینکه سارقان جنایتکار با انگیزه سرقت به‌سمت عمو و برادرزاده هجوم بردند یا اینکه با قصد انتقام‌جویی دست به جنایت زده‌اند. گروهی از کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی تهران تلاش خود را برای شناسایی موتورسواران فراری آغاز کرده‌اند

 

 

مجازات استفاده از سلاح سرد چیست؟

آمارها حاکی از آن است که طی ۱۰ سال اخیر ۱۰ هزار و ۶۰۰ نفر در سراسر کشور با سلاح سرد در کشور به قتل رسیده‌اند؛ این آمار در حالی است که حمل چاقو و نظایر آن به دلیل کاربرد دوگانه‌ای که دارد، در قوانین ممنوع نبوده و تنها قدرت‌نمایی یا استفاده از آن از سوی قانوگذار جرم دانسته شده است.

 

به گزارش تابناک، مطمئنا در دنیای پرتلاطم امروزی، یکی از موضوعاتی که می تواند جوامع بشری را از اختلافات شخصی و جمعی در امان بدارد، «آشنایی با حقوق متقابل افراد با یکدیگر و قانون» است که مهمترین اثر این آشنایی و آگاهی را می توان در پیشگیری از وقوع بسیاری از مشکلات حقوقی دانست؛ بنابراین، امروز تلاش داریم تا موضوع «مجازات استفاده از سلاح سرد» را بررسی کنیم.

 

آمارها حاکی از آن است که طی ۱۰ سال اخیر ۱۰ هزار و ۶۰۰ نفر در سراسر کشور با سلاح سرد در کشور به قتل رسیده‌اند؛ این آمار در حالی است که حمل چاقو و نظایر آن به دلیل کاربرد دوگانه‌ای که دارد، در قوانین ممنوع نبوده و تنها قدرت‌نمایی یا استفاده از آن از سوی قانوگذار جرم دانسته شده است.

 

مقامات انتظامی معتقدند که حمل سلاح سرد این قدرت کاذب را به فرد می‌دهد تا در کوچکترین دعوا یا نزاعی، فوری به سلاح سرد متوسل شده و همین مساله باعث می‌شود تا دعواهای کوچک به ضرب و جرح‌های خونین یا قتل منتهی شود.

 

سلاح در یک تقسیم بندی کلی به سلاح سرد و گرم تقسیم می‌شود که هر یک تعریف متفاوتی دارند؛ سلاح سرد هم با توجه به کاربردی که دارد در دو نوع سلاح جنگی و سلاح سرد غیرجنگی قابل تقسیم بندی است.

 

حمل و نگهداری سلاح سرد جنگی مانند انواع سرنیزه‌های قابل نصب روی تفنگ و انواع کاردهای سنگری متداول در نیروهای مسلح یا مشابه آنها مانند شمشیر و مانند آن هر چند که هیچ استفاده‌ای از آن نشود، مشمول قوانین حمل سلاح است.

 

بر اساس مواد یک و ۲ «قانون تشدید مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و قاچاقچیان مسلح» مصوب ۱۳۵۰، انواع اسلحه سرد جنگی و شکاری که در تبصره ۲ ماده یک قانون به آنها اشاره شده، بدون داشتن مجوز قانونی ممنوع شناخته شده است.

 

داشتن سلاح سرد جنگی، سلاح شکاری یا مهمات آن به طور غیرمجاز، مجازات حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه یا جزای نقدی از ۱۰ میلیون تا ۲۰ میلیون ریال را برای متخلفاندر پی خواهد داشت.

 

چنان چه حمل کننده و نگهدارنده سلاح‌های سرد جنگی به وسیله آن سلاح مبادرت به تظاهر یا قدرت‌نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد علاوه بر مجازات جرم نگهداری و حمل سلاح سرد جنگی، مطابق ماده ۶۱۷ قانون مجازات اسلامی به مجازات جرم قدرت نمایی با چاقو محکوم خواهد شد.

 

حمل سلاح سرد غیرجنگی

به طور کلی، از آنجایی که وسایلی نظیر چاقو، کارد آشپزخانه، ساطور، چاقوی ضامن دار و وسایلی نظیر آن که در امور عادی زندگی کاربرد دارد، قابل ممنوع کردن نیست، حمل و نگهداری آن هم از سوی قانوگذار جرم دانسته نشده و مجازاتی ندارد.

 

اگرچه حمل اینگونه وسایل با کاربرد دوگانه جرم انگاری نشده است، اما استفاده غیرمجاز از این وسایل جرم بوده و مجازات دارد،و هرگونه تظاهر و قدرت‌نمایی با سلاح سرد جرم است.

 

براساس ماده ۶۱۷ بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ «هر کس به وسیله چاقو یا هر نوع اسلحه دیگر تظاهر یا قدرت‌نمایی کند، یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص یا اخاذی یا تهدید قرار دهد یا با کسی گلاویز شود در صورتی که از مصادیق محارب نباشد به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد و چنان چه محارب شناخته شود محکوم به حد خواهد شد.»

 

قانونگذار تظاهر با سلاح سرد را در صورتیکه که منجر به «اخافه الناس» شود را مستوجب عنوان محاربه و مجازات‌های سنگین مربوط به آن دانسته است.

 

باید میان استفاده از سلاح سرد در بخش‌های مختلف و مشاغل مختلف تفاوت و تمایز قابل شد، برای مثال نگهداری گاز اشک آور توسط یک طلا فروش یا داشتن چاقوهای بزرگ و سلاخی توسط یک قصاب امری بدیهی باشد ولی همراه داشتن پنجه بوکس یا قمه توسط یک نوجوان یا افراد اراذل و اوباش، هیچ توجیهی ندارد.

 

همچنین استفاده از شمشیرها یا وسایلی که در هنرهای رزمی هم استفاده می‌شوند، از مواردی است که می‌توان نگهداری و حمل سلاح سرد را در آنها مجاز دانست؛ البته تاکید می‌شود که هیچ کسی در هیچ عنوان و جایگاهی، حق قدرت نمایی با سلاح سرد را ندارد و همانگونه که گفته شد، هرگونه قدرت نمایی با سلاح سرد جرم است.

 

باید توجه کرد که استفاده از سلاح سرد به عنوان دفاع مشروع مشکلی ندارد و اگر شخصی، خودش یا خانواده‌اش مورد تعرض قرار بگیرند، می‌تواند در حدود حمله و با رعایت شرایط قانونی، با سلاح سرد از خودش دفاع کند.

 

موضوع حمل سلاح در کشور ما با سایر کشورها متفاوت است، در کشور ما پلیس در محله‌ها حضور دارد و مردم دسترسی آسانی به پلیس دارند در حالیکه در برخی از کشورها، به دلیل مسافت زیاد با پلیس، افراد می‌توانند برای حمل سلاح‌ به راحتی مجوز بگیرند.

 

البته استفاده از سلاح در این کشورها هم به راحتی مجاز نبوده و این محدودیت وجود دارد که برای مثال سلاح در صندلی جلو باشد و گلوله‌ها در صندلی پشت تا یک زمانی برای رسیدن پلیس در نظر بگیرند.

 

 

 • با هم تماشا کنیم:

ماجرای بارداری سحر قریشی از ازدواج موقتش

 

 

 

  آیا این خبر مفید بود؟
  ارسال نظر:

  • سعيد از مهاباد
   0

   سهر جان عزیز دلهای

  • ناشناس
   0

   فعلا ضارب ها رو پیدا کنید بعد در مورد مجازات حرف بزنید. با این همه بگیر و ببند فعلا چاقوکشی فغان می کنه

  • ا
   0

   سلام. از موقعی که زنان حیا را کنار زدنند و مردان غیرت مردونگی را کشتن و سلاخی راحت شده وایی بر اینده ما

  • م.ب
   0

   ایران چقدر وحشتناک شده هر روز جرم هر روز جنایت مردم انداخته اند به جون هم - جرم بیداد میکنه ببینید با مملکت ایران چکار کرده اند و برای دولت و سران مملکت اصلا مهم نیست

  عنوان