کدخبر : 629

قیمت طلا که تا چند مدت پیش روند نزولی پیدا کرده بود مدتی است در حال افزایش است.

قیمت طلا که تا چند مدت پیش روند نزولی پیدا کرده بود مدتی است در حال افزایش است.قیمت جهانی طلا  در هفته گذشته پس از یک روند صعودی ، در روزهای پایانی هفته کاهش یافت. درخصوص قیمت های این هفته گفتگوی رکنا با علی حیدری، کارشناس اقتصاد را بخوانید:

تحلیل روند قیمت جهانی طلا در یک هفته گذشته

این کارشناس اقتصاد درباره وضعیت قیمت جهانی طلا در هفته گذشته گفت: این هفته عمده سرمایه گذاران اونس به دقت محدوده قیمتی ۱۸۰۰ دلار را رصد می کنند. هفته گذشته XAU/USD تا اوج قیمتی ۱۸۵۵ دلار صعود کرد. ولی روزهای پنج شنبه و جمعه با روند نزولی همراه بود و تا قیمت ۱۸۲۰ دلار سقوط کرد. دلیل روند صعودی انس در ابتدای هفته گذشته نبود خبر قابل توجهی از داده های اقتصاد کلان بود و این بی خبری با کاهش چشمگیر بازده اوراق خزانه داری امریکا همراه شد.

وی ادامه داد: اما روز چهارشنبه پس از حمایت کلامی جرومی پاول رییس بانک مرکزی امریکا از اقتصاد سبب تردید خریداران انس شد و آغازی برای ریزش روند صعودی طلا گردید. روز پنج شنبه بعد از انتشار گزارش هفتگی وزارت کار امریکا، و اعلام بهبود نسبی در وضعیت اشتغال ، زلزله بازار انس را تکان داد. این خبر آغاز خوش بینی به اقتصاد امریکا گردید و خریداران انس تا پایان روز جمعه فروش طلا را با سرعت انجام دادند.

 

اخباری که بر روند انس تاثرگذار است

حیدری درخصوص تحلیل فاندامنتال هفتگی انس گفت: روز دوشنبه خبر قابل توجهی از اقتصاد کلان در بازار منتشر نمی شود. پس می توان انتظار داشت که روند انس احتمالا نامشخص باشد.

وی افزود: روز سه شنبه گزارش اقتصادی ناحیه اروپا و آلمان منتشر می شود در صورتی که این داده نشان از ضعف اقتصادی ناحیه اروپا باشد سرمایه گذاران حجم خرید انس را کاهش می دهند. همچنین در روز چهارشنبه آمار خرده فروشی ایالات متحده و صورت جلسه فدرال رزو منتشر خواهد شد . این دو خبر بر روند انس اثر چشم گیری لحظه ای خواهند گذاشت.

این کارشناس اقتصاد درباره تحلیل تکنیکال هفتگی اونس گفت: بررسی اندیکاتور RSI نشان از تلاش خریداران برای ادامه خرید است ، ولی بسته شدن در نزدیک اندیکاتور SMA ۲۰۰روزانه احتمال ریزش انس را تقویت می کند.

وی افزود: از نظر روانشناسی قیمت ۱۸۰۰ اولین محدوده حمایتی محسوب می شود. ریزش از این منطقه یعنی حرکت به سمت ۱۷۸۴ دلار (‌کمترین قیمت در ۴ فوریه) و در صورت تداوم نزول، قیمت ۱۷۶۴ دلار ( پایین ترین قیمت ۳۰ نوامبر) محتمل است. با احتمال روند صعودی دستیابی به مقاومت اولیه ۱۸۴۴ و در صورت تداوم ۱۸۵۴ دلار و ۱۸۷۰ محتمل است.

 

نظر سنجی بین المللی درخصوص قیمت جهانی طلا

حیدری همچنین درباره نظر سنجی بین المللی قیمت طلا گفت: طبق مطالعات من از شبکه های خبری، تحلیلی و سایت های معتبر مانند بلومبرگ و ... چشم انداز کوتاه مدت طلا این هفته نزولی است و عمده سرمایه گذاران بین المللی میانگین هفتگی ۱۸۰۴ دلار را ملاک معاملات خود قرار دادند و در صورت تحقق سود هفتگی ، آنها میانگین ماهیانه ۱۸۱۴ دلار را مطلوب سرمایه گذاری می دانند.

وی گفت: طلا کالای ارزشمندی در حیطه داخلی و بین المللی محسوب می شود. از اینرو هر نوع خبر و رویداد سیاسی و اقتصادی بر روند این کالای زرد اثرگذار است.

حیدری در آخر تاکید کرد: مبنای تحلیل فوق احتمالات می باشد. از اینرو این تحلیل قطعی نیست و تابع شرایط زمانی و مکانی است. در نظر داشته باشیم که یادداشت فوق جنبه آموزشی ندارد!

 

آیا این خبر مفید بود؟
ارسال نظر:

آنچه دیگران می خوانند:
    روی خط رسانه