مسکن

کدخبر : 1091

طبق اعلام بانک مرکزی در دی‌ماه سال ۱۴۰۰، تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به ۹٫۸ هزار واحد مسکونی رسید که نشان می‌دهد معاملات مسکن در تهران سه برابر شده است.

طبق اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، در دی ماه، متوسط قیمت یک متر واحد مسکونی در تهران به ۳۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل ۱٫۱ درصد افزایش قیمت مسکن را نشان می‌دهد.

همچنین قیمت هر متر واحد مسکونی در تهران در دی ماه ۱۴۰۰ نسبت به دی سال ۹۹ حدود ۲۰٫۳ درصد افزایش داشته است که در مقایسه با رشد نقطه به نقطه دی ماه سال ۱۳۹۹ (معادل ۹۸٫۳ درصد) به مراتب کمتر بوده و مبین کند شدن آهنگ رشد قیمت مسکن در سال جاری است.

رشد ۳ برابری معاملات مسکن

در دی‌ ماه سال ۱۴۰۰، تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله شده در شهر تهران به ۹٫۸ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۵ درصد و ۱۷۹ رصد افزایش را نشان می‌دهد.

نکته مهمی که درباره آمار معاملات مسکن وجود دارد این است که معاملات مسکن در تهران در دو ماه آذر و دی ماه رونق گرفته است. به گونه‌ای که معاملات مسکن در آذرماه ۲۸۲ درصد و در دی ماه ۱۷۹ درصد بیشتر شده است.

این در حالی است که در ماه‌های قبل تعداد معاملات مسکن در تهران نه تنها بیشتر نشده بود که کاهش هم داشت. به عبارتی می‌توان گفت قفل معاملات مسکن در دو ماه گذشته باز شده و معاملات مسکن رونق گرفته است.

ارزانترین و گرانترین مناطق تهران

ارزانترین و گرانترین زمین مسکونی در کدام منطقه تهران قرار دارد؟ بر اساس گزارش بانک مرکزی در میان مناطق ۲۲ گانه تهران، بیشترین قیمت مربوط به منطقه یک است که متوسط قیمت هر متر زمین در آن به ۷۰ میلیون تومان رسیده است.

کمترین قیمت مسکن هم مربوط به منطقه ۱۸ است که متوسط قیمت مسکن در آن ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

گفتنی است، «گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در دی ماه سال ۱۴۰۰» برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است که توسط اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر می‌شود./

    آیا این خبر مفید بود؟
    ارسال نظر:

    عنوان
      عنوان