قیمت طلا و سکه| بازار قیمت طلا و سکه| کاهش قیمت طلا و سکه

کدخبر : 1235

مذاکرات وین همچنان بازارهای مالی را بلاتکلیف گذاشته است. قیمت طلا و سکه در روزهای گذشته با نوساناتی همراه بود. بازار طلا و سکه در شهریورماه چه روندی را طی می‌کند؟

در چند روز اخیر قیمت طلا و سکه رونده معکوس داشته است.قیمت طلا و سکه مدام در حال نوسان است. پیش بی نی می شود قیمت طلا و سکه دوباره در یک مسیر قرار بگیرد .ولی هم اکنون قیمت طلا و سکه معکوس هم هستند. قیمت طلا و سکه در بازار و مغازه متفاوت است.

 بازار طلا و سکه همچنان با نوساناتی همراه است. کارشناسان علت این نوسانات را مذاکرات وین و بلاتکلیفی بازارها می‌دانند و معتقدند در شهریورماه نیز اگر نتیجه مذاکرات مشخص نشود، روند بازار به همین شکل ادامه دارد.

برزو حق‌شناس، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: علت کاهش قیمت طلا و سکه در روزهای اخیر، اخبار مثبتی بود که از مذاکرات وین منتشر می‌شد. اما هرچقدر که زمان بگذرد و این اخبار صرفا به صورت خبر باقی بماند و عملی نشود، قیمت سکه و طلا به سمت کانال‌های بالاتر صعودی می‌شود.

او افزود: در حال حاضر نیز بازار طلا و سکه بلاتکلیف و منتظر اخبار نتیجه نهایی مذاکرات برجام است. اگر نتیجه برجام مثبت باشد، سیاست‌گذاران سعی می‌کنند که قیمت‌ها را کنترل کنند.

این کارشناس بازارهای مالی در ادامه توضیح داد: اگر مذاکرات وین به نتیجه‌ای نرسد، قیمت‌ها به کانال‌های بالاتر برمی‌گردد.

علت روند معکوس قیمت‌ها چیست؟

اما برخی از روزها مشاهده می‌شود که قیمت طلا و سکه روندی معکوس را در پیش گرفته است. علت این نوسانات چیست؟

حق‌شناس ادامه داد: دولت با خبردرمانی بازارها را کنترل می‌کند و تا کنون هم در این کنترل کردن موفق بودند. به دلیل اینکه تا کنون بازارها با اخبار برجام پیش رفتند، هنگامی که کوچک‌ترین خبری در رابطه با این مذاکرات منتشر می‌شود، بازار واکنش نشان می‌دهد و روند خود را تغییر می‌دهد. تا زمانی که بازارها بلاتکلیف هستند، روند قیمتی نیز به همین شکل ادامه دارد.

بازار طلا و سکه چه خبر؟

اما امروز در بازار طلا و سکه چه گذشت؟

طلا و سکه امروز در بازارهای مختلف نوساناتی داشتند. سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران، قیمت طلا و سکه را در لحظه تنظیم این خبر کاهشی اعلام کرده است. هر گرم طلای ۱۸عیار اکنون یک میلیون و ۲۵۹ هزار و ۲۸۶ تومان داد و ستد می‌شود.

قیمت سکه طرح جدید نیز در این لحظه روند کاهشی دارد و به قیمت ۱۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است.

اما قیمت سکه طرح قدیم اکنون روند صعودی دارد و به ۱۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

 در حالی بازار طلا و سکه دیروز در ابتدای روز شاهد تداوم در ریزش قیمت‌ها بود، اما در میانه روز افزایش قیمت را تجربه کرد، به طوری که سکه امامی از کانال ۱۲ میلیون تومان بالا آمد و هر گرم طلای ۱۸عیار نیز در کانال یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قرار گرفت.

به عبارتی، قیمت طلا دیروز صبح تا حدود یک میلیون و ۱۸۵ هزار تومان و سکه ۱۲ میلیون و ۴۷۱ هزار تومان کاهش داشت، اما در نهایت، معاملات بازار با قیمت یک میلیون و ۲۳۶ هزار تومان هر گرم طلای ۱۸عیار و ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان سکه امامی به پایان رسید.

اما دلیل افزایش قیمت‌ها چه بود؟ محمد کشتی‌آرای، نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر در این خصوص در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین گفت: قیمت طلا و سکه دیروز در ابتدای روز کاهشی بود، اما از میانه روز به سمت افزایش رفت. این شرایط را در بازار ارز هم شاهد بودیم.

وی افزود: به دلیل این‌که روز یک‌شنبه یود، بازارهای جهانی تعطیل بودند، در نتیجه قیمت اونس تغییری نداشت، بنابراین اگر قیمت طلا و سکه افزایش پیدا کرد، به دلیل افزایش قیمت ارز بوده است‌.

نایب رییس اتحادیه طلا و جواهر تصریح کزد: اواسط صبح دیروز قیمت دلار تا حدود ۲۸ هزار و ۲۰۰ تومان پایین آمد ولی از ظهر به بعد افزای پیدا کرد که تا عصر در حدود ۲۹ هزار تومان افزایش پیدا کرد.

کشتی‌آرای عنوان کرد: بر این اساس، افزایش قیمت طلا و سکه تحت‌تاثیر افزایش قیمت ارز بوده است‌.

وی متذکر شد: دیروز اوایل صبح قیمت سکه ۱۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان بود، ولی بعدازظهر تا ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار افزایش قیمت داشت.

نایب رییس اتحادیه طلا با پیش‌بینی وضعیت آتی بازار گفت: من فکر می‌کنم نوسانات دیروز، نوسانات طبیعی عرضه و تقاضا بود، چون اتفاق خاصی نیفتاده بود که بخواهد تاثیری روی روند کاهشی یا افزایشی بازار اثر بگذارد.

کشتی‌آرای افزود: این نوسانات نشان می‌داد که قیمت‌ها دارند خودشان پیدا می‌کنند، بنابراین اگر فرض بگیریم که بخواهیم اعدادی را برای قیمت طلا، سکه و ارز در نظر بگیریم، به نظر می‌رسد با توجه به سایه انداختن مذاکرات روی قیمت ارز، قیمت ارز، طلا و سکه در همین محدوده نوسان داشته باشد.

وی عنوان کرد: دیروز ما هیچ اتفاق خاص سیاسی نداشتیم و خبر خاصی درباره مذاکرات وین شنیده نشد، بنابراین نوسانات طبیعی بازار را مشاهده کردیم و این نشان می‌دهد که قیمت‌ها می‌خواهد در همین سطح باقی بماند تا نتیجه مذاکرات مشخص شود.

نایب رییس اتحادیه طلا در پاسخ به این پرسش که با این اوصاف، احتمال کاهش قیمت طلا و سکه وجود ندارد؟ صریح کرد: به نظر می‌رسد نوسان قیمت‌ها تا مشخص شدن نتیجه مذاکرات در همین محدوده قیمتی باشد و نوسان دیروز هم طبیعی یود.

 

    آیا این خبر مفید بود؟
    ارسال نظر:

    عنوان