قیمت دلار| قیمت دلار الان| قیمت دلار امروز

کدخبر : 1245

قیمت دلار دو سه روز است که نوسان قابل توجهی ندارد و در میانه کانال ۲۹ هزار تومان ایستاده است. نهایت حرکت این ارز، یکی دو گام به سمت بالاست و دوباره به جای قبلی بر می‌گردد. تا چه زمان قیمت دلار درجا می‌زند؟

قیمت دلار دام در حال بالا رفتن و پایین آمدن است در سرتاسر دنیا قیمت ها بر اساس قیمت دلار بالا و پایین می شود قیمت دلار امروز در بازار آزاد افت داشته است است که ممکن تا آخر هفته بالا برود ولی نمیتوان گفت که این پیش بینی قطعی باشد ممکن است که ثابت بماند یا پایین تر بیاید قیمت دلار در تورم دنیا خیلی تاثیر دارد.قیمت دلار فعلا نوسان دارد.

 

 قیمت دلار روز گذشته هفتم شهریور ماه در محدوده ۲۹ هزار و ۴۰۰ تا ۶۰۰ تومان در نوسان بود. اما در مجموع می‌توان گفت قیمت دلار میل به کاهش دارد و نه افزایش.

قیمت دلار امروز در مقایسه با دیروز کمی کاهش داشت و در ساعاتی از روز دلار با ۱۵۰ تومان افزایش، به ۲۹ هزار و ۴۸۰ تومان هم رسید.

اما چیزی که در بازار ارز مشاهده می‌شود، ثبات قیمت دلار است که ناشی از ثبات اقتصادی نیست. بلکه نوعی سرگیجه سیاسی بر بازار ارز حاکم است. بلاتکلیفی درباره نتیجه مذاکرات هسته‌ای.

آنچه تا کنون از مذاکرات هسته‌ای شنیده شده این است که مذاکرات به دور جدید رفته و ایران و آمریکا در وین با هم مذاکره می‌کنند. مذاکراتی که نتیجه ان برای تحلیلگران سیاسی مشخص نیست.

برخی می‌گویند جواب ایران و امریکا به متن پیشنهادی منطقی بوده و باید منتظر اخبار خوش برجامی بود و برخی دیگر می‌گویند مذاکرات نتیجه نخواهد داد چون مشکلات کلی و اختلافات اساسی هنوز پابرجاست.

پیش‌بینی قیمت دلار در بلندمدت

 

این موارد سبب شده که معامله‌گران دلار هم سردرگم شوند. چراکه مشخص نیست روند بازار به چه سمتی می‌رود. برای همین است که بازار ارز وارد فاز انتظار شده است. مانند شرایطی که در دیگر بازارها حاکم است. مردم همه منتظر نتیجه مذاکراتند تا معاملات خود را بر اساس آن پیش ببرند.

اما به نظر می‌رسد تا پایان هفته جاری قیمت دلار در همین محدوده باقی بماند و کانال عوض نکند. چون بعید است ظرف هفته جاری خبر برجامی خاصی مخابره شود و نتیجه قطعی باشد.

در صورت رسیدن اخبار مثبت می‌توان انتظار کاهش قیمت دلار را داشت. اما آنچه کارشناسان اقتصادی مدام هشدار می‌دهند این است که روند قیمت دلار در کوتاه‌مدت وابسته به مذاکرات وین است. این مذاکرات در کوتاه‌مدت می‌تواند قیمت ارز را تحت تاثیر قرار دهد و اگر مذاکره به نتیجه برسد سبب کاهش قیمت شود.

اما در بلند مدت، واقعیت اقتصاد ایران به نحوی است که نمی‌توان انتظار کاهش قیمت دلار را داشت و روندهای کلی اقتصاد ایران از جمله کسری بودجه، سبب افزایش قیمت دلار می‌شود.

از طرف دیگر اگر برجام به نتیجه نرسد، انتظارات تورمی منجر به افزایش قیمت می‌شود و ترکیب این انتظارات تورمی با روندهای اقتصادی فعلی، شرایط چندان امیدبخشی را مخابره نمی‌کند.

منبع: تجارت نیوز

قیمت دلار

نوسانات قیمت در بازارها

 

تب و‌تاب اخبار نفوذ کرده به بازار ها، موجب ایجاد نوسانات قیمتی قابل توجه در بازارها شده و فضا به نفع نوسان گیران شده است.در میان معامله گران مهم ترین سئوال آینده بازارها در صورت توافق احتمالی است.

نوسانات قیمت در بازارها

تب و‌تاب اخبار نفوذ کرده به بازار ها، موجب ایجاد نوسانات قیمتی قابل توجه در بازارها شده و فضا به نفع نوسان گیران شده است.در میان معامله گران مهم ترین سئوال آینده بازارها در صورت توافق احتمالی است.

احیای برجام چه تاثیری بر کاهش قیمت دلار دارد؟ 

به گزارش سایت شماره یک، علی‌اصغر سمیعی در یادداشتی درباره قیمت احتمالی ارز پس از توافق برجام نوشت: با اینکه برجام و توافقات احتمالی می‌تواند توانایی‌های مالی بانک مرکزی را افزایش دهد، ولی آمدن مقداری پول به خزانه کشور نمی‌تواند بر واقعیت‌های اقتصادی اثر جدی بگذارد.

وی افزود: مشکل اصلی اقتصاد کشور با توافقات احتمالی رفع نمی‌شود، ممکن است توافقات و آزاد شدن پول‌های بلوکه شده و آزادی فروش نفت بتواند به طور موقت و مانند یک مسکن بر روی اقتصاد کشور اثر بگذارد، ولی درمان اصلی نیست.

این کارشناس بازار ارز تصریح کرد: ممکن است بعد از امضای توافق با تصمیم‌های نابخردانه در داخل و توطئه‌گرانه در خارج و به ضرب تبلیغ و تزریق بیش از تقاضا و ساختن جو "همه چیز گل و بلبل است" به طور مصنوعی بشود، برای مدتی بسیار کوتاه قیمت‌ها را پایین نگه داشته و بازار را به بهشت خارج‌کنندگان سرمایه از کشور و واردکنندگان کالاهای مصرفی و غیرضروری به کشور تبدیل کرد،

ولی بعد از چند روز که روند کاهشی قیمت‌ها متوقف شود، بلافاصله خرید گسترده و هجوم مترصدین (و همچنین مترصدات) برای خرید آغاز و قیمت‌ها افسار گسیخته‌تر از قبل رو به افزایش خواهد گذاشت.

سمیعی یادآور شد: این تجربه‌ها را قبلا هم داشته‌ایم و ملموس‌ترین آن، بعد از قبول قطعنامه ۵۹۸ بود، که قیمت ارز به کمتر از یک سوم کاهش یافت، که البته بعد از کمتر از شش ماه باز به همان قیمت‌های قبلی برگشت.

وی متذکر شد: امیدوارم این نوبت مسوولان اقتصادی کشور از تجربه‌های گذشته درس لازم را گرفته باشند، و در این موارد با درایت بیشتری عمل شود.

 

    آیا این خبر مفید بود؟
    ارسال نظر:

    عنوان