قیمت خودرو| قیمت خودرو امروز| قیمت خودرو دربازار

کدخبر : 1246

قیمت خودرو در چند روز گذشته با افزایش همراه شد. برخی می‌گویند این افزایش قیمت به دلیل منتشر شدن آئین‌نامه واردات خودرو است. اما کارشناسان معتقدند این افزایش قیمت به دلیل سیگنال‌هایی است که مذاکرات وین به بازارهای ایران می‌فرستند.

قیمت خودرو مدام در حال نوسان است ولی در چند ماه اخیر قیمت خودرو به شدت کاهش پیدا کرده بود در چند ماه اخیر برای کنترل قیمت خودرو طرح قرعه کشی راه اندازی شد. موازی با نوسانات چشمگیر دلار، شاهد نوسانات قیمت خودرو در بازار هستیم.پیش‌بینی قیمت خودرو کار ساده‌ای نیست

قیمت خودرو در چند روز گذشته با افزایش همراه شد. در هفته‌های گذشته قیمت‌ها ثبات نسبی پیدا کرده و قیمت برخی خودروها حتی کاهشی شده بود.

اما بازار مجددا روند صعودی به خود گرفت و خودرو با افزایش قیمت همراه شد. برخی می‌گویند این افزایش قیمت به دلیل منتشر شدن آئین‌نامه واردات خودرو است. اما کارشناسان معتقدند این افزایش قیمت به دلیل سیگنال‌هایی است که مذاکرات وین به بازارهای ایران می‌فرستند.

عماد جعفری، کارشناس صنعت خودرو در رابطه با علت افزایش قیمت‌ها در بازار در روزهای گذشته به تجارت‌نیوز گفت: یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو، افزایش نرخ دلار بود. دلار در هفته‌های گذشته وارد کانال ۲۸ هزار تومان هم شده بود. اما دوباره افزایشی شد و به ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. البته این افزایش نرخ دلار به دلیل سیگنال‌هایی است که از مذاکرات وین به سمت بازارهای ایران ارسال می‌شود و تمام بازارهای کشور را، از جمله طلا، سکه و خودرو تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

کاهش عجیب قیمت‌ها در یک روز

 

او توضیح داد: در روزهای گذشته که خبری مبنی بر توافق ایران و آمریکا بر سر برخی از بندهای توافقنامه منتشر شد، در نتیجه دلار با کاهش همراه شد. در نتیجه بازار خودرو نیز تحت تاثیر قرار گرفت و حتی پژو ۲۰۷ مولتی کالر در بازار در طول تنها یک روز از ۶۰۰ میلیون به ۴۰۰ میلیون تومان کاهش قیمت داشت. اما اکنون دوباره سیگنال‎‌ها منفی است و باعث افزایش قیمت‌ها شده است.

تداوم افزایش قیمت خودرو در شهریور؟

 

این کارشناس در ادامه افزود: اگر همچنان سیگنال‌هایی که از مذاکرات ارسال می‌شود منفی باشد، باعث افزایش نرخ دلار و در نتیجه قیمت خودرو می‌شود. اما باید به این نکته توجه کرد که مردم همچنان در خرید خودرو تردید دارند و کمتر به سراغ خرید خودرو می‌روند.

جعفری در رابطه با تاثیر واردات خودرو بر قیمت‌ها ادامه داد: به نظر می‌رسد تنها خودروسازان می‌توانند خودرو وارد کنند. همین عامل باعث شده است که در بازار با مقداری افزایش قیمت مواجه شویم.

او توضیح گفت: به نظر می‌رسد روند قیمتی در بازار در ادامه شهریورماه نه مثبت باشد و نه منفی. مگر اینکه بار دیگر اخبار مهمی از مذاکرات هسته ای منتشر شود و بازارها را تحت تاثیر خود قرار دهد

منبع: تجارت نیوز

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

فیروز نادری، کارشناس صنعت خودرو گفت: در روزهای اخیر به دلیل انتشار اخبار ناامیدکننده از مذاکرات، قیمت‌ها رو به افزایش است. این افزایش را هم در بازار ارز و هم در بازار خودرو می‌توان دید. به نظر می‌رسد انتشار نتیجه نهایی برجام همچنان زمان‌بر و فرسایشی باشد. حتی فکر نمی‌کنم تا هفته آینده نیز خبر قطعی از نتیجه مذاکرات منتشر شود.

او درباره واردات خودرو نیز بیان کرد: واردات خودرو هم که قرار بود از شهریور ماه اجرایی شود، به آذر ماه موکول شد. این مساله نیز روی بازار خودرو و قیمت‌ها بی‌تاثیر نخواهد بود. من فکر می‌کنم قیمت‌ها تا پایان هفته اندکی افزایش شود. چون اکنون عرضه و تقاضا در بازار تقریبا هماهنگ شده و اینگونه نیست که بگوییم تقاضا بیشتر است. پس بیشترین موضوعی که قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، برجام و بحث واردات است.

 اما قیمت خودرو در این روزها متاثر از خوش‌بینی‌ها برای به نتیجه رسیدن مذاکرات احیای توافق هسته‌ای سال 2015 کاهشی شده است. موضوعی که تکانه‌ای جزئی برای بازاری که در تابستان به خواب زمستانی فرو رفته، محسوب می‌شود. خرید خودرو در چنین بازاری با تردیدهایی روبه‌روست و فروش خودرو به تبعیت از درنگ خریداران با دشواری‌هایی مواجه شده است.

در چنین فضایی خریداران و فروشندگان خودرو تحلیل‌های مبهمی را در برابر خود می‌بینند و در نهایت اتخاذ تصمیم به خرید خودرو یا فروش آن به امری بسیار دشوار تبدیل می‌شود. در این نوشتار می‌کوشیم به پرسش‌هایی چون: «پیش بینی قیمت خودرو در ماه‌های آینده چیست؟»، «آیا خودرو ارزان می‌شود؟»، «ریزش شدید قیمت خودرو در راه است؟» و سوالات دیگری از این دست پاسخ بدهیم.

ارزانی خودرو در راه است؟

حتما زمانی‌که قصد خرید خودرو دارید و همه اخبار این حوزه را دنبال می‌کنید برای حتی یک بار هم که شده با جمله «خودرو نخرید، ارزان می‌شود» مواجه می‌شوید. طی سالیان گذشته و به‌طور خاص از سال 97 به این سو بارها و بارها چنین جمله‌ای به تیتر نخست مطبوعات و رسانه‌های آنلاین تبدیل و بر زبان مسئولان جاری شده، اما به واقعیت نپیوسته است.

واقعیت این است که ارزان شدن خودرو هرچند رویایی غیرممکن نیست، راهکار دم‌دستی و خلق‌الساعه ندارد و نمی‌توان با یک جو روانی حاصل از گشایش‌های سیاسی و اقتصادی حکم به کاهش دنباله‌دار قیمت این کالای سرمایه‌ای داد.

رونق خرید خودرو و فروش آن تابعی از مسائل مختلف جاری در امورات کشوری است که جو روانی را تنها باید یکی از آنها دانست. در حال حاضر نیز جمله «خودرو نخرید، ارزان می‌شود» با توجه به پالس‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایرانِ امروزِ ما نمی‌تواند محلی از اعراب داشته باشد.

    آیا این خبر مفید بود؟
    ارسال نظر:

    عنوان