قیمت برنج | قیمت برنج ایرانی| قیمت برنج خارجی

کدخبر : 1250

دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: با توجه به افزایش برداشت محصول در شمال کشور، قیمت برنج ایرانی ۴۰ درصد و برنج خارجی ۱۵ درصد کاهش قیمت داشته است.

قیمت برنج جزء آن دسته از اقلام مصرفی است که در چند سال اخیر بسیار جنجالی شده است .قیمت برنج ایرانی بسیار گران است و خیلی از خانواده ها قادر به خرید برنج ایرانی نیستند. قیمت برنج ایرانی در هر شهر ی که برنج کشت می شود متفاوت است. قیمت برنج گیلان نسبت به قیمت برنج در مازندران بیشتر است.

«قاسمعلی حسنی» از کاهش قیمت برنج در سراسر کشور خبر داد و افزود: اکنون افزایش ۳۰ درصدی تولید برنج ایرانی، رکود بازار، پُر بودن انبارها از برنج ایرانی سال گذشته، رفع ممنوعیت واردات برنج و ذخایر کافی برنج موجب کاهش قیمت این محصول شده است.

دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی تصریح کرد: اکنون با توجه به کاهش قیمت این محصول در بازار، هموطنان می‌توانند برنج ایرانی را با قیمت‌های مناسب خریداری کنند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم برنج ایرانی طارم گیلان ۸۲ هزار تومان، هاشمی ۷۲ هزار تومان، فجر ۴۲ هزار تومان و ندا ۳۲ هزار تومان شده است.

تداوم کاهش قیمت برنج

 

حسنی گفت: با توجه به‌وفور برنج در کشور  انتظار می‌رود در صورت تداوم کاهش قیمت برنج، راهکاری برای صادرات این محصول تولید داخلی برای ۶ میلیون نفر ایرانی خارج از کشور نیز اندیشیده شود.

دبیرکل اتحادیه بنکداران مواد غذایی بیان کرد: اکنون قیمت برنج خارجی درجه یک  نیز در بازار از ۳۷ هزار تومان به ۳۲ هزار تومان رسیده، یعنی ۱۵ درصد کاهش قیمت داشته است.

منبع: ایرنا

تامین گندم نان موردنیاز کشور تا پایان سال

 

وزیر جهاد کشاورزی در مورد روند مصرف نان، اظهار داشت: در شهرهای گردشگری میزان مصرف نان رشد داشت است که سهمیه به این شهرها اختصاص می‌یابد و تا اسفندماه ۱۴۰۱ هیچ مشکلی برای تامین نان و گندم نداریم.

نهاده‌های دامی موردنیاز کشور تامین است

 

وی با بیان اینکه اکنون نهاده‌های دامی مورد نیاز کشور تامین است و هیچ کمبودی در این زمینه نداریم، اضافه کرد: برای واردات نهاده‌های دامی هیچ محدودیتی برای افراد و شرکت‌ها وجود ندارد و با ارز نیمایی این امر امکان‌پذیر است.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: عمده غذایی ایرانیان از محصولات آب بر تشکیل شده است مانند برنج و گوشت؛ در حالی که این موضوع با توجه به وضعیت خشکسالی‌ها باید اقتصادی شود که این امر نیازمند فرهنگ‌سازی است؛ زیرا در تمام دنیا در کنار مصرف برنج سیب‌زمینی و در کنار مصرف گوشت گوسفندی، گوشت گوساله یا سایر محصولات پروتئینی مصرف می‌شود.

نگاه وزارت جهاد کشاورزی به صادرات محدود نیست

ساداتی نژاد با بیان اینکه نگاه وزارت جهاد کشاورزی به صادرات محدود نیست، گفت: سال گذشته به این نتیجه رسیدیم که واردات را نمی‌توان با عوارض کنترل کرد، زیرا تغییرات قیمت غذا در جهان لحظه‌ای است، اما مشکلاتی وجود دارد. زمانی که در صادرات تمرکز می‌کنیم بحث امضاهای طلایی پیش می‌آید که راهکار آن تفویض اختیار به استان‌ها است.

به گفته وی، وزارت جهاد کشاورزی بیش از ۶۰ مورد تفویض اختیار استانی تاکنون انجام داده است.

وزیر جهاد کشاورزی درباره صادرات مازاد میوه، بیان کرد: امسال وضعیت تولید مرکبات قابل توجه است که ۱۶ سال صادرات سیب ممنوع شده بود و از افغانستان سیب ما به پاکستان صادر می‌شد که این مشکل حل شده است.

ساداتی نژاد با بیان اینکه مشکل صادرات کیوی به هندوستان رفع شده است، ادامه داد: در سال جاری تولید مرکبات بیش از  ۴.۵ میلیون تن خواهد شد و اقدامات اولیه صادرات عسل، مرکبات و پای مرغ ‌به چین را آغاز کرده‌ایم؛ همچنین مشکل صادرات چند محصول لبنی به روسیه نیز برطرف شده است.

محدودیتی در واردات گندم صنعت نداریم

وی درباره حذف ارز ترجیحی و تاثیر آن در صادرات ماکارونی و بیسکویت، گفت: حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در حوزه کشاورزی در کوتاه‌مدت استرس‌آور و میان‌مدت موثر است اکنون ما مشکلی در تامین گندم نان و حتی صنعت نداریم  و تولیدکنندگان ماکارونی بدون هیچ محدودیتی می‌توانند ۲ میلیون تن گندم موردنیاز خود را وارد کنند.

راه‌اندازی رصدخانه آمار کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: ارائه  آمار در بخش کشاورزی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است از این رو در طرح تحول کشاورزی به آن توجه شده به طوری که رصد خانه کشاورزی کلید خورد تا آمارهای واقعی این بخش احصا شود.

 

ساداتی نژاد  اضافه کرد: اگر تا پایان دولت سیزدهم بتوانیم آمار دقیق میزان تولید،  مازاد و کمبود را ارائه دهیم به موفقیت قابل توجهی دست خواهیم یافت.

وی بیان کرد: اکنون برای تکمیل این رصد خانه کشاورزی هفته‌ای یک جلسه داریم‌ تا به فرایند تکمیل برسیم، ‌ فاز اول این طرح تا پایان ۱۴۰۱ و فازهای بعدی تا پایان دولت خواهد بود.

توسعه  کشت فراسرزمینی در ۶ کشور دنیا / ایجاد اداره کل کشت فراسرزمینی

وزیر جهاد کشاورزی درباره کشت فراسرزمینی گفت: در وزارت جهاد اداره کل کشت فراسرزمینی‌ تشکیل شده است و شیوه‌نامه آن را تصویب و ابلاغ کردیم و هرکسی می‌تواند مجوزهای لازم را برای این اقدام دریافت کند.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۵ تا ۶ نفر در اهلیت سنجی شرکت کرده‌اند افزود: در حال حاضر کشت  فراسرزمینی در کشورهای قزاقستان،  ارمنستان، روسیه، برزیل،  ونزوئلا و یک کشور آفریقایی انجام می‌شود و قرار است ۲۰ درصد واردات را با اولویت از کشت فراسرزمینی انجام دهیم.

ساداتی نژاد بر این باور است که باید برخی محصولات آب بر ایرانی در قالب کشت فراسرزمینی، برخی محصولات مانند سبزی و صیفی و علوفه دامی در فضای گلخانه‌ای انجام شود گفت: تلاش داریم بخش عمده کالاهای اساسی در داخل کشور تولید شود.

کنترل  بازار با عوارض صادرات دام زنده

وزیر جهاد کشاورزی درباره عوارض دام زنده اضافه کرد: پس از اجرای طرح مردمی سازی یارانه‌ها صادرات دام زنده آزاد شد اما برای کنترل بازار عوارض صادراتی طبق قانون بودجه ۱۴۰۱ تعیین شد و اکنون در تلاشیم  عوارض صادرات دام زنده را لغو کنیم.

وی اعلام کرد: لایحه آبخیزداری دیروز در وزارت جهاد کشاورزی تکمیل شد و برای تصویب به دولت ارائه شده است.

ساداتی نژاد درباره ادعای برخی مبنی بر ناکارآمد بودن نژاد مرغ آرین گفت: نژاد مرغ آرین موافقان و مخالفانی دارد اما این نژاد از لحاظ ضریب تبدیل و حتی درآمدزایی برای تولیدکنندگان قابل رقابت با نژادهای خارجی است و اکنون به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانیم به  نژاد مرغ راس وابسته باشیم.

 

وزیر جهاد کشاورزی ظرفیت فعلی تولید نهال ایران را ۴۰ میلیون اصله دانست و  گفت: اکثر  کشورهای دنیا ظرفیت تولید نهال به میلیارد اصله را دارند که کشور ما نیز باید به این حجم از تولید برسد.

 

    آیا این خبر مفید بود؟
    ارسال نظر:

    عنوان