ایران خودرو| ایران خودرو ثبت نام| ایران خودرو نتایج قرعه کشی

کدخبر : 1287

به رغم اضافه شدن هزینه های بالا به قیمت پایه باز هم خرید هایما S۷ با توجه به قیمت های امروز بازار سودی حول و حوش ۱۱۵ میلیون تومانی برای خریداران این خودرو از بورس کالا به همراه دارد.

ایران خودرو هرچند وقت یکبار محصولاتش را حراج می زند.محصولات ایران خودرو  نسبت به خودرو های دیگر کیفیت بهتری دارد. ایران خودرو خدمات پس از فروش خوبی دارد در چندسال اخیر ایران خودرو تعداد محصولاتش را افزایش داده است محصولات ایران خودرو تفاوت قیمت بازار با قیمت کارخانه تفاوت زیاد دارد.

بررسی اطلاعات منتشر شده ایران خودرو در سایت کدال سازمان بورس نشان می دهد این خودروساز به بورس کالا تعهد داده حداقل سالیانه ۵۰ درصد تولید یا ۱۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه هایما را از مسیر بورس کالا در دسترس متقاضیان قرار دهد.

ایران خودرویی ها در حال حاضر سه عضو خانواده هایما یعنی هایما S۷، هایما S۵ و هایما S۸ را در سایت خراسان تولید می کنند. هایما S۸ به تازگی به خطوط تولید این خودروساز اضافه شده و هنوز عرضه آن آغاز نشده است.

بررسی صورت های مالی ایران خودرو مربوط به اسفندماه سال گذشته نشان می دهد این خودروساز طی سال ۱۴۰۰ در مجموع حدود هشت هزار و ۶۵۰ دستگاه انواع هایما را در خطوط تولید خود تکمیل کرده است.

آبی های جاده مخصوص در ۵ ماهه ابتدایی سال جاری توانستند ۶ هزار و ۵۷۰ دستگاه انواع هایما تولید کنند. با توجه تیراژ تولید ثبت شده تا پایان دومین ماه از تابستان سال جاری و همچنین اضافه شدن مدل S۸ این خودرو به نظر می رسد ایران خودرویی ها به راحتی از تیراژ تولید سال گذشته هایما گذر خواهند کرد و رکوردی جدید را در تولید این محصول مونتاژی چینی ثبت می کنند.

چنانچه این گمانه محقق شود عرضه این خودرو با توجه به تعهدی که به بورس کالا داده اند دور ذهن نخواهد بود. با توجه به قول ایران خودرو به مدیران بورس کالا و همچنین عرضه ۴۸۱ دستگاهی در دور اول ایران خودرویی ها حداقل بیش از ۱۲ هزار دستگاه دیگر از این خودرو را از مسیر بورس کالا در اختیار مشترین قرار خواهند داد.

اولین عرضه هایما S۷ در بورس کالا قیمت پایه آن ۷۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ۶ شهریورماه برگزار شد و خریداران رنگ مشکی این خودرو توانستند آن را قیمت پایه عرضه شده خریداری کنند و رنگ سفید آن نیز با رشدی حدود ۱.۶ درصد از قیمت پایه با قیمت ۷۵۳ میلیون و ۳۴۲ هزار و ۵۰۰ تومان به مشتریان واگذار شد. البته به قیمت پایه این خودرو باید هزینه های دیگری را نیز اضافه کرد.

نخستین بخش هزینه ها مجموعا ۱۳ درصد مبلغ معامله است. این ۱۳ درصد شامل ۶ درصد مالیات بر ارزش افزوده، ۳ درصد عوارض شهرداری، ۳ درصد مالیات و عوارض شماره گذاری و یک درصد مالیات نقل و انتقال ماده ۳۰ قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده بوده و براساس مبلغ معامله محاسبه و اعلام می شود.

البته خریداران هایما از بورس کالا باید حدود چهار میلیون و ۲۰۳ هزار و ۴۵۰ تومان دیگر نیز بابت هزینه هوشمندسازی، صدور و ارسال کارت خودرو و کارت سوخت،  هزینه خدمات پست، هزینه تولید پلاک و شماره گذاری و هزینه بیمه شخص ثالث پرداخت کنند.

هایما مدل S۷ حدود در بازار حوالی ۹۶۰ میلیون تومان قیمت خورده است و هایما S۵ نیز با قیمتی حول و حوش ۸۰۳ میلیون تومان در دسترس مشتریان قرار دارد.

به رغم اضافه شدن هزینه های بالا به قیمت پایه باز هم خرید هایما S۷ با توجه به قیمت های امروز بازار سودی حول و حوش ۱۱۵ میلیون تومانی برای خریداران این خودرو از بورس کالا به همراه دارد.

هنوز ایران خودرو هایما S۵ را در بورس کالا عرضه نکرده و مشخص نیست قیمت پایه آن چقدر خواهد بود اما آنچه مشخص است همانند قیمت S۷ قیمت آن پایین تر از قیمت های بازار خواهد بود.

قیمت خودروهای پرطرفدار

تیبا هاچ‌بک‌پلاس هم‌اکنون در محدوده ۲۱۰ میلیون تومان قیمت دارد.

پژو ۲۰۶ تیپ دو مدل ۱۴۰۱ مانند روز گذشته، ۲۹۷ میلیون تومان به فروش می‌رسد. ۲۰۶ تیپ پنج نیز در بازار کشور تا نرخ ۳۵۵ میلیون تومان پیش رفت.

تارا اتوماتیک هم امروز در قیمت ۵۷۲ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده

 

فیروز نادری، کارشناس صنعت خودرو گفت: در روزهای اخیر به دلیل انتشار اخبار ناامیدکننده از مذاکرات، قیمت‌ها رو به افزایش است. این افزایش را هم در بازار ارز و هم در بازار خودرو می‌توان دید. به نظر می‌رسد انتشار نتیجه نهایی برجام همچنان زمان‌بر و فرسایشی باشد. حتی فکر نمی‌کنم تا هفته آینده نیز خبر قطعی از نتیجه مذاکرات منتشر شود.

او درباره واردات خودرو نیز بیان کرد: واردات خودرو هم که قرار بود از شهریور ماه اجرایی شود، به آذر ماه موکول شد. این مساله نیز روی بازار خودرو و قیمت‌ها بی‌تاثیر نخواهد بود. من فکر می‌کنم قیمت‌ها تا پایان هفته اندکی افزایش شود. چون اکنون عرضه و تقاضا در بازار تقریبا هماهنگ شده و اینگونه نیست که بگوییم تقاضا بیشتر است. پس بیشترین موضوعی که قیمت‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، برجام و بحث واردات است.

 اما قیمت خودرو در این روزها متاثر از خوش‌بینی‌ها برای به نتیجه رسیدن مذاکرات احیای توافق هسته‌ای سال 2015 کاهشی شده است. موضوعی که تکانه‌ای جزئی برای بازاری که در تابستان به خواب زمستانی فرو رفته، محسوب می‌شود. خرید خودرو در چنین بازاری با تردیدهایی روبه‌روست و فروش خودرو به تبعیت از درنگ خریداران با دشواری‌هایی مواجه شده است.

در چنین فضایی خریداران و فروشندگان خودرو تحلیل‌های مبهمی را در برابر خود می‌بینند و در نهایت اتخاذ تصمیم به خرید خودرو یا فروش آن به امری بسیار دشوار تبدیل می‌شود. در این نوشتار می‌کوشیم به پرسش‌هایی چون: «پیش بینی قیمت خودرو در ماه‌های آینده چیست؟»، «آیا خودرو ارزان می‌شود؟»، «ریزش شدید قیمت خودرو در راه است؟» و سوالات دیگری از این دست پاسخ بدهیم.

 

    آیا این خبر مفید بود؟
    ارسال نظر:

    عنوان