قیمت دلار | قیمت دلار امروز | قیمت دلار و سکه | قیمت دلار به روز

کدخبر : 1436

قیمت دلار در روزهای گذشته با افزایش همراه بود. این افزایش تا جایی ادامه داشت که دلار وارد کانال ۳۱ هزار تومان شد. اما بازار در هفته‌های آینده چه روندی را طی می‌کند؟

قیمت دلار با پیش بینی های وحشتناکی مواجه شده است. متوسط هفتگی  قیمت دلار که در حال افزایش است با این مساله مواجه شده که در آینده نزدیک ممکن است قیمت دلار بالاتر نسبت به قبل شود.طبیعتا افزایش قیمت دلار تاثیر مستقیم بر بازار  خواهد داشت.مسئولان مربوطه حتما باید مقابل افزایش قیمت دلار بایستند. قیمت دلار در روزهای گذشته با افزایش همراه بود. این افزایش تا جایی ادامه داشت که دلار وارد کانال ۳۱ هزار تومان شد. اما بازار در هفته‌های آینده چه روندی را طی می‌کند؟

قیمت دلار روزهای گذشته وارد کانال ۳۱ هزار تومان شد. این افزایش تا جایی ادامه داشت که قیمت دلار فردایی در بازار آزاد به ۳۱ هزار و ۶۵۰ تومان نیز رسید. کارشناسان اقتصادی معتقدند نرخ ارز فعلا در همین محدوده باقی می‌ماند. اما از نیمه دوم سال به بعد احتمال افزایش قیمت‌ها در این بازار وجود دارد. چون از نیمه دوم سال کسری بودجه خود را نشان می‌دهد و این کسری بودجه به افزایش قیمت دلار  منجر می‌شود.

اما جدا از اخبار و تحولات سیاسی، عوامل دیگری نیز در نوسان قیمتی تاثیرگذارند. کارشناسان در مورد عوامل نوسان قیمت دلار در روزهای آینده چه می‌گویند؟

علی‌اصغر سمیعی، رئیس هیات مؤسس کانون صرافان گفت: نرخ هر کالایی به دو عامل عرضه و تقاضا بستگی دارد. بیش از ۸۰ درصد عرضه ارز در ایران نیز، در اختیار دولت است. البته ۵۰ درصد از تقاضای ارز در کشور، از سمت بخش خصوصی است. اما اجازه واردات به همان ۵۰ درصد متقاضی ارز داده نمی‌شود.در شرایط عادی، دولت می‌تواند در تعیین قیمت دلار نقش اساسی داشته باشد.

او توضیح داد: اما اینکه پیش‌بینی کنیم که قیمت واقعی دلار چیست یا دلار تا پایان سال چه روندی را طی می‌‌کند، بر اساس واقعیت‌های اقتصادی و تفاصل نرخ تورم در ایران و کشورهای حوزه دلار است. البته همین نرخ دلار نیز می‌تواند بر اساس سیاست‌های اقتصادی دولت تغییر کند.

سمیعی افزود: در حال حاضر حدود ۱۰ نوع نرخ دلار در کشور وجود دارد. اگر این نرخ‌ها برداشته شود و دلار تک‌نرخی شود، قیمت دلار به نقطه تعادلی و واقعی خود می‌رسد.

دلار در صورت توافق

قیمت طلا و دلار

علی طباطبایی، کارشناس بازارهای مالی گفت: به نظر می‌رسد کنترل برای پایین آمدن قیمت دلار و همچنین کنترل برای جلوگیری از حرکت صعودی دلار وجود دارد. قطعا تا پایان مذاکرات برجام و مشخص شدن نتیجه نهایی آن و اتفاقاتی که در بعد سیاسی کشور رخ می‌دهد، این کنترل قیمتی ادامه دارد.

او افزود: با توجه به جریاناتی که در مساله بودجه وجود دارد، پایین آمدن دلار از کف ۲۷ هزار تومان، حتی با وقوع برجام نیز برای سیاست‌مداران بعید است.

این کارشناس بازارهای مالی ادامه داد:اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای در مذاکرات رخ دهد یا توافقی صورت نگیرد، دلار آماده شروع روند صعودی شدن را در بازار کشور دارد. اما امیدواری‌ها و احتمالاتی که وجود دارد این است که دلار در کانال ۲۷ تا ۳۰ هزار تومان نوسان داشته باشد. حتی در صورت توافق در مذاکرات برجام کف قیمتی ۲۷ هزار تومان برای دلار محکم خواهد بود.

اما بازار در روزهای گذشته چه روندی را طی کرد؟

دلار

دلار دیروز، ۲۴ شهریور در بازارهای مختلف نوساناتی داشت. قیمت دلار در صرافی ملی با افزایش جزئی، ۲۸ هزار و ۷۵۳ تومان اعلام شده است.

دلار در بازار آزاد نیز بر اساس گزارش بعضی کانال‌های تلگرامی، روز را با روند نوسانی آغاز کرد. دیروز معاملات با قیمت ۳۱ هزار و ۶۰۰ تومان آغاز شد. در ادامه روند نوسانی ادامه یافت و به ۳۱ هزار و ۶۵۰ تومان رسید. همین روند در مورد معاملات غیرقانونی فردایی نیز در جریان بود.

در بازار آزاد در کانال ۳۰ هزار تومان در حال پیشروی است.

افزایش قیمت دلار در حالی است که در هفته‌های گذشته به کانال ۲۷ هزار تومان هم نزدیک شده بود و پس از آن، چند هفته‌ای در کانال ۲۹ هزار تومان جا خوش کرده بود.

کارشناسان و تحلیلگران بازار ارز معتقدند یکی از عوامل موثر در افزایش قیمت دلار، کورنگ شدن انتظارات مثبت برجامی است، به طوری که حتی روز گذشته سیگنال‌هایی از تاخیر گفت‌وگوهای هسته‌ای برجام تا بعد از نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح شد.

به این ترتیب، پس از انتشار سیگنال‌های جدی و نگران‌کننده از طرف‌ اروپایی‌ها، سقف مقاومت ۳۰ هزار تومانی دلار شکسته شد و نرخ این ارز در مرز ۳۱ هزار تومان قرار گرفته است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که در حال حاضر هر دلار آمریکا ۳۰ هزار و ۸۵۰ تومان قیمت دارد، به طوری که این رقم‌نسبت به روز یک‌شنبه گذشته افزایش ۲۵۰ تومانی را نشان می‌دهد.

از ابتدای هفته تاکنون هر دلار آمریکا در حدود ۷۰۰ تومان افزایش قیمت داشته است و همین موضوع، سایر بازارها را نیز تحت‌تاثیر قرار داده است.

قیمت دلارسلیمانیه بعد از ناآرامی های عراق

 قیمت دلار در سلیمانیه هم دیشب نسبت به روز دوشنبه تقریبا رنج بود . البته گفته می شود که به واسطه ناآرامی های عراق، تقاضا برای خرید ارز در منطقه سلیمانیه کمی بیشتر شده است.

پیش بینی قیمت دلار از مسیر نرخ حواله درهم

 عده ای از  معامله گران با اشاره به نوسان محدود نرخ حواله درهم در معاملات پشت خطی  می گفتند احتمالا قیمت دلار در بازار امروز روند ملایمی را دنبال کند .

قیمت دلار در صرافی ملی رقم ۲۸ هزار و ۱۴۰ تومان و قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی‌ ملی ۲۸ هزار و ۴۴۱ تومان اعلام شد.

امروز یکشنبه ۶ شهریور ۱۴۰۱ قیمت دلار در صرافی ملی رقم ۲۸ هزار و ۱۴۰ تومان اعلام شد. نرخ خرید دلار در این صرافی نیز ۲۷ هزار و ۸۶۰ تومان تعیین شد.

قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی‌ ملی ۲۸ هزار و ۴۴۱ تومان اعلام شده؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی ۲۸ هزار و ۱۵۸ تومان قیمت خورده است.

بازارهای ایران در هفته‌های اخیر تحت تاثیر ابهامات ایجاد شده در مذاکرات احیای برجام قرار داشت.

قیمت دلار درهفته منتهی به۴ شهریور،رشد بسیار اندکی داشت و هردلار درکف کانال ٢٨ هزار تومان هفته را به پایان برد.در بازار آزاد نیز معامله‌ گران قیمت را بین ۲۹ هزار و ۲۰۰ تا ۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام کردند.

به نظر می‌رسد سیگنال‌های مذاکرات برجام منفی شده و بازارهای مالی میل به صعود پیدا کرده‌اند.

هر چند بازار قابل پیش‌بینی نیست ولی بعضی  معتقدند احیای برجام می‌تواند بازار ارز را با واکنش مثبت مواجه کند. تحلیلگران معتقدند در صورت احیای برجام، شاهد ریزش شدید قیمت دلار در بازار خواهیم بود.

از مذاکرات برجام چه خبر؟

قیمت دلار

این در شرایطی است که آخرین خبرها حاکی از ادامه روند مذاکرات است؛ تا جایی که معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: پیگیری مذاکرات برجام در راستای منافع امنیت ملی ایالات متحده است و به این مذاکرات ادامه خواهیم داد.

کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید عصر هم پنج‌شنبه هفته گذشته به وقت محلی در نشستی با خبرنگاران ادعا کرد که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا چنانچه توافق هسته‌ای در راستای منافع امنیت ملی ایالات متحده باشد، با آن موافقت خواهد کرد.

وی در تداوم سیاست‌های زیاده‌خواهانه واشنگتن مدعی شد به همراه همپیمانان خود آماده تمام سناریو ها هستیم؛ چه بازگشت متقابل به برجام فراهم شود یا نشود.

سخنگوی کاخ سفید بدون اشاره به اینکه آمریکا ناقض برجام بوده است، مدعی رویکرد اصولی واشنگتن در مذاکرات شد و ادعا کرد اگر ایران آماده انجام تعهدات خود ذیل توافق هسته ای ۲۰۱۵ باشد ما نیز این کار را انجام خواهیم داد.

این مقام کاخ سفید در پاسخ سوالی درباره محتوای پاسخ آمریکا با بیان اینکه ایالات متحده روز گذشته (چهارشنبه) پاسخ خود را به نظرات و درخواست های ایران درباره پیشنهادات اتحادیه اروپا ارائه کرد، گفت که بصورت علنی مذاکره نمی کنیم و با اتحادیه اروپا در ارتباط هستیم.

در این میان، شبکه «العربیه» به نقل از خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد رییس‌جمهور فرانسه جمعه (۲۶ اوت) گفت سرنوشت احیای توافق هسته‌ای به ایران بستگی دارد و توافق «مفید» خواهد بود حتی اگر همه چیز را حل و فصل نکند.

مکرون در جریان سفر به الجزایر در پاسخ به سوالی درباره شانس موفقیت احیای برجام ادعا کرد که «اکنون توپ در زمین ایران است».

در مقابل، وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرده، در حال بررسی پاسخ آمریکا هستیم. اراده جدی و واقعی برای رسیدن به توافق قوی و پایدار داریم، اما از حقوق مردم در هیچ شرایطی کوتاه نخواهیم آمد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه پنجشنبه شب گذشته پس از گفت‌وگوی تلفنی با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحددر صفحه اینستاگرامش نوشت: آقای گوترش در این گفت‌وگو روند توافق رفع تحریم‌ها را مثبت خواند و ابراز امیدواری کرد مذاکرات وین به نتیجه رضایت‌بخش منتهی شود، ضمن تشکر از تلاش‌های سازنده دبیر کل به ایشان گفتم آمریکا روز گذشته به پیشنهادات پاسخ داده است و اکنون ما در حال بررسی این پاسخ هستیم، در اینکه ما اراده جدی و واقعی برای رسیدن به توافق قوی و پایدار داریم شکی نیست، اما از حقوق مردم در هیچ شرایطی کوتاه نخواهیم آمد… امروز وقت آن است تمامی طرف‌ها اراده خودشان را در عمل اثبات کنند.

بازار دلار در هفته گذشته نوسانات قیمتی زیادی را تجربه کرد. قیمت دلار در هفته‌های گذشته بین دو کانال ۲۸ هزار و ۲۹ هزار تومان در نوسان بود. بازار دلار در هفته آینده چه روندی را طی می‌کند؟

قیمت دلار در روزهای گذشته با نوسانات زیادی همراه بود. در هفته گذشته دلار دوباره روند صعودی خود را آغاز کرد و یک روزه بیش از هزار تومان گران شد. به نظر می‌رسد سیگنال‌های مذاکرات برجام منفی شده و بازارهای مالی میل به صعود پیدا کرده‌اند.

روز گذشته صرافی ملی قیمت دلار را ۲۸ هزار و ۱۴۰ تومان اعلام کرد. اما دلار آزاد در برخی از کانال‌های تلگرامی همچنان نوسانی بود و تا ۲۹ هزار و ۶۸۰ تومان نیز پیش رفت.

مجتبی دیبا، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: با فرض اینکه اخبار جدیدی از مذاکرات وین به دست نرسد و هفته آینده نیز به همین روند ادامه یابد، در هفته آینده قیمت دلار زیر ۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود کف قیمت دلار نیز ۲۸ هزار تومان باشد.

او افزود: اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ دهد، احتمال افزایش قیمت دلار به بالای ۲۹ هزار و ۶۰۰ تومان وجود دارد.

اما دلار در صورت توافق برجام به چه سویی می‌رود؟

برخی از کارشناسان می‌گویند در صورت احیای برجام، قیمت دلار کاهشی می‌شود، اما بعید است که به کمتر از ۲۵ هزار تا ۲۶ هزار تومان برسد. برخی دیگر هم می‌‌گویند اگر مذاکرات به نتیجه نرسد، قیمت دلار افزایشی است اما هنوز نمی‌توان برای آن سقفی را در نظر گرفت. در مجموع همچنان باید منتظر اخبار توافق بود و دید آمریکا چه زمانی و چه جوابی به ایران می‌دهد.

چندی پیش، علی‌اصغر سمیعی، رئیس اسبق کانون صرافان، به تجارت‌نیوز گفت: هیجانات و جوی که در روزهای گذشته بر اثر خوش‌بینی بیش از اندازه در مورد مذاکرات در بازار ایجاد شد، برخی معامله‌گران را به بروز رفتارهای هیجانی کشاند.

او افزود: قیمت‌های کنونی واقعی نیست و کمتر از ارزش ذاتی دلار است. اکنون نوعی خوش‌بینی غیرواقعی بر بازار حاکم است. در واقع معامله‌گران تصور می‌کنند که توافق هسته‌ای بدون شک امضا می‌شود، به صورت فوری به مرحله اجرا می‌رسد و بلافاصله نیز معجزه می‌کند. به زودی مشخص می‌شود که این تصورات تا چه حد غیرواقعی است.

سمیعی ادامه داد: متاسفانه بانک مرکزی که باید بازار را به درستی هدایت کند و با تزریق مثبت و منفی به موقع، مانع از شکل‌گیری اینگونه خوش‌بینی‌های اشتباه در میان معامله‌گران و در نتیجه ضرر و زیان آنها شود، برعکس عمل می‌کند. در واقع بانک مرکزی در مواردی که باید تزریق را کاهش دهد، حجم عرضه را افزایش می‌دهد.

جدیدترین قیمت دلار امروز 

قیمت دلار

به گزارش سرویس طلا و ارز اقتصاد آنلاین، امروز کانون صرافان قیمت دلار را ۲۸ هزار و ۲۳۲ تومان برای خرید و ۲۸ هزار و ۵۶۸ تومان برای فروش قیمت گذاری کرده است. همچنین در صرافی ملی، قیمت دلار با قیمت ۲۷ هزار و ۱۴ تومان برای خرید و ۲۷ هزار و ۲۸۶ تومان برای فروش معامله می‌شود.

کانون صرافان نیز نرخ دلار را ۲۸ هزار و ۲۳۲ تومان برای خرید و ۲۸ هزار و ۵۶۸ تومان برای فروش قیمت گذاری کرده است. این کانون روز گذشته، قیمت دلار را ۲۸ هزار و ۲۸۱ تومان برای خرید و ۲۸ هزار و ۶۱۵ تومان برای فروش اعلام کرده بود.

ماه/روز کانون صرافان شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه

هفته اول شهریور قیمت خرید ۲۸۴۱۱ ۲۷۲۷۶ ۲۷۹۱۸ ۲۸۲۸۱ ۲۸۲۳۲ -

قیمت فروش ۲۸۷۲۹ ۲۷۶۷۱ ۲۸۲۴۸ ۲۸۶۱۵ ۲۸۵۶۸ -

قیمت دلار در صرافی ملی

همچنین در صرافی ملی، دلار با قیمت ۲۷ هزار و ۱۴ تومان برای خرید و ۲۷ هزار و ۲۸۶ تومان برای فروش معامله می‌شود. روز گذشته، دلار در این صرافی ۲۷ هزار و ۷۰۹ تومان برای خرید و ۲۷ هزار و ۹۸۷ تومان برای فروش قیمت خورده بود.

ماه/روز صرافی ملی شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه

هفته اول شهریور قیمت خرید ۲۷۸۰۰۱ ۲۷۷۴۱۶ ۲۷۰۲۶۱ ۲۷۷۰۹۴ ۲۷۰۱۴۵ -

قیمت فروش ۲۸۰۷۹۵ ۲۸۰۲۰۴ ۲۷۲۹۷۷ ۲۷۹۸۷۸ ۲۷۲۸۶۱ -

قیمت دلار در بازار متشکل ارزی

در بازار متشکل نیز امروز دلار ۲۷ هزار و ۱۵۰ تومان قیمت خورد.

ماه/روز شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه

هفته اول شهریور ۲۷۹۰۰ ۲۷۸۸۱ ۲۶۳۱۸ ۲۶۹۰۰ ۲۷۱۵۰

تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: کسانی که از دلار ۱۵ هزار تومان و ۱۸ هزار تومان بعد از احیای برجام سخن می گویند، مربوط به آثار کوتاه مدت توافق است چون بعد از آن دوباره قیمت افزایشی خواهد شد

هنوز توافق احیای برجام مراحل پایانی خود را طی نکرده بازار ارز نسبت به آن واکنش نشان می دهد، نوسانات کاهشی را در قیمت ها شاهد هستیم. حال این سئوال پیش می آید که اگر این توافق رسما نهایی و به مرحله اجرا برسد، با آزادسازی پول های بلوکه شده ایران در سایر کشورها و از سرگیری صادرات عادی نفت، چه اتفاقی برای قیمت ارز خواهد افتاد؟

آلبرت بغزیان درباره تأثیر توافق احیای برجام بر قیمت ارز گفت: هر کس امروز درباره قیمت ارز بعد از اجرای توافق پیش بینی انجام دهد، واقعی نخواهد بود یعنی نمی توان از الان اعلام کرد با اجرای توافق قیمت دلار ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان می شود.

وی عکس العمل بانک مرکزی به توافق را مهم خواند و ادامه داد: بانک مرکزی بودجه دولت را از محل تبدیل دلار به ریال تأمین می کند بنابراین وقتی دلار ارزان شود گرچه درآمد ارزی دولت بالا می رود اما مسئله اصلی آن خواهد بود که برای تبدیلش به ریال باید ضبدر چه رقمی شود؟ بنابراین دولت برای آنکه بودجه اش را تأمین کند ابتدا می بیند قیمت دلار چقدر باشد که این اتفاق بیفتد، بعد قیمت دلار مشخص می شود، حالا ممکن است آن موقع قیمت دلار ۱۸ هزار تومان باشد یا همان ۳۰ هزار تومان.

این استاد دانشگاه با اشاره به واکنش بازار به اخبار نتیجه مذاکرات اظهار کرد: هر وقت صحبت از توافق می شود نرخ دلار کاهشی و هر زمان نیز که مذاکرات به بن بست می خورد قیمت ارز افزایشی می شود، پس هیچ شکی وجود ندارد که توافق بهتر از عدم توافق است چون به هر حال درآمد برای کشور ایجاد و دست دولت برای تأمین نیازهای جامعه باز می شود.

وی افزود: موضوع بعدی قیمت اجناس و کالاهاست که به بهانه افزایش قیمت دلار بالا رفتند، آیا این قیمت ها بعد از اجرای توافق با ریزش قیمت دلار کاهش می یابند؟ آیا صنایع بورسی ما در حوزه صادرات از کاهش قیمت ارز استقبال می کنند؟ پس همه این مولفه ها می توانند در مقابل کاهش قیمت دلار هم بازدارنده باشند و هم پیش‌برنده. اگر مولفه ها نقش بازدارنده ایفا کنند قیمت شیر همان می ماند و قیمت مرغ همان.

کارشناس مسائل اقتصادی یادآور شد: کاهش نرخ ارز بعد اجرای توافق بدون شک کاهش خواهد یافت اما میزان این کاهش بستگی به اراده بانک مرکزی دارد. این تصور که دلار خانگی موجب کاهش نرخ ارز در بازار شود اشتباه است. مگر میزان دلار خانگی چقدر است؟ کسانی که از دلار ۱۵ هزار تومان و ۱۸ هزار تومان بعد از احیای برجام سخن می گویند، مربوط به آثار کوتاه مدت توافق است چون بعد از آن دوباره قیمت افزایشی خواهد شد چون آنهایی که منتفع شرایط تحریم هستند نمی گذارند به این سادگی قیمت ارز پایین بیاید.

این روزها قیمت دلار، نوسانات زیادی دارد. حتی نرخ دلار در بازار متشکل ارز که معمولا نوسانی کمتر از یک درصد دارد، امروز کاهش و سپس افزایش قیمت بیشتری را تجربه کرد. کارشناسان معتقدند دامنه نوسانات هیجانی قیمت دلار در بازار آزاد، حال به بازارهای دستوری هم رسیده است. اما آیا خوشبینی‌ها و هیجانات در بازار ارز ادامه می‌یابد؟

بازار ارز این روزها نوسانات زیادی را تجربه می‌کند. قیمت دلار در دو روز اخیر برای ساعاتی به مرز ۲۸ هزار تومان نیز رسید اما امروز بیشتر در محدوده ۲۸۳۰۰ تا ۲۸۴۰۰ تومان نوسان داشت. در این میان نرخ ارز در صرافی ملی و بازار متشکل ارز نیز نوسانی شده‌اند.

امروز نرخ فروش دلار در صرافی ملی دو پله پایین آمد و از کانال ۲۸ هزار تومان به محدوده ۲۶ هزار تومان رسید. این صرافی قیمت دلار را ۲۶۹۳۴ تومان اعلام کرد. البته نوسان در قیمت‌های صرافی ملی بی‌سابقه نیست. آنچه امروز عجیب‌تر به نظر می‌رسید نوسان نرخ ارز آمریکایی در سامانه بازار متشکل ارز بود.

ظهر امروز قیمت دلار در سامانه متشکل ارز نیز با ۴٫۹۷ کاهش به ۲۶۵۲۲ تومان رسید. در ادامه اما قیمت دلار در این سامانه حدود ۳ درصد افزایش یافت و ۲۷۲۹۴ ثبت شد. البته این رقم همچنان نسبت به نرخ پایانی روز قبل ۲،۲۰ دصد کمتر است. اما چنین نوساناتی معمولا در سامانه متشکل به چشم نمی‌خورد. دلیل این شرایط چه بود؟

علی‌اصغر سمیعی، رئیس اسبق کانون صرافان معتقد است نوسانات قیمت دلار در بازار متشکل بر اساس واقعیت‌های اقتصادی و نظام عرضه و تقاضا نیست و برخی موارد دستوری و رانتی در آن دخالت دارد.

او در این مورد گفت: علاوه بر این، امروز در بازار هم نوسان زیادی وجود داشت. هیجانات و جوی که بر اثر خوش‌بینی بیش از اندازه در مورد مذاکرات در بازار ایجاد شده، برخی معامله‌گران را به بروز رفتارهای هیجانی کشانده است.

سمیعی ادامه داد: در نتیجه این شرایط، گروهی از آنها که قصد خرید داشتند منتظر کاهش بیشتر قیمت هستند و فروشندگان نیز تلاش می‌کنند که با سرعت بیشتری دلارهای خود را بفروشند تا از ارزش آن بیش از این کاسته نشود.

رئیس اسبق کانون صرافان افزود: در نتیجه این شرایط، عرضه ارز در بازار افزایش یافته است. امروز دلار در دقایقی حتی به حدود ۲۸ هزار تومان هم رسید که این رقم در مرز نرخ توافقی است.

او گفت: زمانی که بازار اصلی تا این حد افت می‌کند، بازارهای دستوری نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند و عقب‌نشینی می‌کنند. زمانی که روند بازار آزاد افزایشی می‌شود، بازارهای دستوری هم معمولا همین روند را در پیش می‌گیرند.

سمیعی در عین حال گفت: قیمت‌های کنونی واقعی نیست و کمتر از ارزش ذاتی دلار است. قیمت دلار بر اساس واقعیت‌های اقتصادی برای آغاز سال جاری حدود ۳۵ هزار تومان برآورد می‌شد. بر اساس تفاضل نرخ تورم و بهره در ایران و کشورهای حوزه دلار، می‌توان رقم واقعی ارز را برآورد کرد. بر این اساس قیمت‌های کنونی بسیار کمتر از ارزش ذاتی است.

رئیس اسبق کانون صرافان افزود: اصل عرضه و تقاضا نیز بر بازار ارز تاثیر جدی می‌گذارد. اکنون نوعی خوشبینی غیرواقعی بر بازار حاکم است. در واقع معامله‌گران تصور می‌کنند که توافق هسته‌ای بدون شک امضا می‌شود، به صورت فوری به مرحله اجرا می‌رسد و بالافاصله نیز معجزه می‌کند. به زودی مشخص می‌شود که این تصورات تا چه حد غیرواقعی است.

پیش‌بینی قیمت دلار

قیمت دلاربا وجودی که نرخ ارز بازار آزاد، امروز در کانال ۲۸ هزار تومانی کاهشی بود، اما از ساعاتی به بعد، معاملات غیرقانونی فردایی روند افزایشی یافت و اکنون به کانال بالاتر نزدیک شده است. در این میان، دلار توافقی نیز که تا میانه‌های امروز در کانال ۲۷ هزار تومان قرار داشت، در پایان معاملات به دو کانال بالاتر رفته و به ۲۹,۳۶۰ تومان نیز رسیده بود.

در بازار هرات هم امروز برای دقایقی نرخ ارز به کانال ۲۷ هزار تومان رفته بود اما در ادامه به محدود ۲۸ هزار تومان بازگشته است. هر چند همچنان نسبت روز گذشته کاهشی بود.

در این شرایط آیا دلار در روزهای آینده کانال ۲۹ هزار تومان را پس می‌گیرد؟

پیروی بازارساز از هیجانات بازار!

سمیعی در پاسخ به این پرسش توضیح داد: متاسفانه بانک مرکزی که باید بازار را به درستی هدایت کند و با تزریق مثبت و منفی به موقع، مانع از شکل‌گیری اینگونه خوشبینی‌های اشتباه در میان معامله‌گران و در نتیجه ضرر و زیان آنها شود، برعکس عمل می‌کند. در واقع بانک مرکزی در مواردی که باید تزریق را کاهش دهد، حجم عرضه را افزایش می‌دهد.

او افزود: در این شرایط که بازار از متغیرهای اقتصادی پیروی نمی‌کند، نمی‌توان آینده آن را پیش‌بینی کرد. موضوع تحت تاثیر اخبار مذاکرات وین و اقدامات بازارساز قرار دارد.

رئیس اسبق کانون صرافان گفت: بانک مرکزی باید با شفاف‌سازی و تک نرخی کردن ارز و خرید و فروش و تزریق مثبت و منفی به موقع، جلوی ایجاد تلاطمات و نوسانات ویرانگر و مصنوعیدر بازار ارز را بگیرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، پس از انتشار برخی اخبار امیدوارکننده در مورد مذاکرات هسته ای در روزهای گذشته، امروز برخی اخبار از نزدیک نبودن توافق حکایت می‌کردند و شاید همین موضوع روند بازارها را تا حدودی تغییر داده باشد.

قیمت دلار در صرافی ملی رقم ۲۸ هزار و ۷۹ تومان و قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی‌ ملی ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام شد.

 امروز شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ قیمت دلار در صرافی ملی رقم ۲۸ هزار و ۷۹ تومان اعلام شد. نرخ خرید دلار در این صرافی نیز ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان تعیین شد.

قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی‌ ملی ۲۹ هزار و ۴۴ تومان اعلام شده؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی ۲۸ هزار و ۷۵۵ تومان قیمت خورده است.

قیمت دلار برای تاریخ ۲۵ مرداد ماه ۱۴۰۱ اعلام شد. قیمت خرید دلار در صرافی ملی ۲۸۹۵۲ تومان است.

امروز کانون صرافان قیمت دلار را ۲۸ هزار و ۹۵۲ تومان برای خرید و ۲۹ هزار و ۳۱۳ تومان برای فروش قیمت گذاری کرده است. همچنین در صرافی ملی، قیمت دلار با قیمت ۲۷ هزار و ۷۹۱ تومان برای خرید و ۲۸ هزار و ۷۰ تومان برای فروش معامله می‌شود

قیمت دلار در صرافی های رسمی

کانون صرافان نیز نرخ دلار را ۲۸ هزار و ۹۵۲ تومان برای خرید و ۲۹ هزار و ۳۱۳ تومان برای فروش قیمت گذاری کرده است. این کانون روز گذشته، قیمت دلار را ۲۸ هزار و ۷۵۸ تومان برای خرید و ۲۹ هزار و ۹۱ تومان برای فروش اعلام کرده بود.

    آیا این خبر مفید بود؟
    ارسال نظر:

    عنوان