کرونا

کدخبر : 979

یک بررسی جدید که نتایج آن در ژورنال پزشکی معتبر «لسنت» منتشر شده است، به این نتیجه می‌رسد که انتشار کرونا در جهان ادامه خواهد یافت، اما پایان پاندمی یا عالمگیری آن نزدیک است.

به گزارش رصدورزشی پلاس، حدود 2 سال از ورود رسمی ویروس کرونا به کشور میگذرد. کرونا تاکنون میلیون ها نفر را به کام مرگ کشانده. درحال حاضر کرونا روند نزولی را در بین قربانیان خود در ایران نشان میدهد. اما آیا امیکرون پایان پاندمی کرونا در جهان است؟

این بررسی که بر اساس مدل سازی‌های پژوهشگران «انستیتو سنجه‌ها و ارزیابی بهداشتی» (IHME) در دانشگاه واشنگتن در سیاتل آمریکا انجام شده است، نتیجه‌گیری می‌کند که کووید-۱۹ به یک بیماری عودکننده بدل خواهد شد که نظام‌های بهداشتی و جوامع آن را کنترل خواهند کرد و دوره انجام اقدامات غیرمعمول مانند قرنطینه‌های عمومی برای کنترل سرایت کرونا به پایان خواهد رسید.

کریستوفر جی ال موری، مدیر IHME و نویسنده این مقاله می‌گوید انتشار ویروس ادامه خواهد یافت، چرا که ایمنی ناشی از عفونت‌ با ویروس یا واکسیناسیون پس از مدتی افت می‌کند و امکان تداوم سرایت انتقال ویروس را ایجاد می‌کند. همچنین با توجه به ماهیت فصلی انتقال ویروس، کشورها باید در انتظار افزایش بالقوه انتقال کروناویروس در زمستان‌ها باشند.

اما بر اساس این مقاله، اثرات زیانبار این ویروس بر سلامت افراد کمتر خواهد بود، چرا که افراد به طور گسترده‌ای در معرض این ویروس قرار گرفته‌اند، واکسن‌های به طور مرتب روزآمده شده در برابر سویه‌های جدید ویروس در اختیار خواهند بود و افراد آسیب‌پذیر می‌دانند چگونه در امواج بعدی شیوع کرونا چطور خودشان را با زدن ماسک‌های باکیفیت و فاصله‌گیری اجتماعی حفاظت کنند.

این مقاله می‌گوید در دوران شیوع سویه بسیار واگیر اُمیکرون راهبردها برای کنترل کووید-۱۹ باید تغییر پیدا کنند، چرا که با توجه به سرعت و شدت موج انتشار این سویه تلاش‌هایی مانند ردیابی افراد در تماس با افراد دچار عفونت عملا بی‌حاصل می‌شوند.

این بررسی پیش‌بینی می‌کند تا مارس ۲۰۲۲ (فروردین ۱۴۰۱) درصد بزرگی از جمعیت جهان دچار عفونت با سویه اُمیکرون خواهند شد. با توجه به افزایش مداوم واکسیناسیون، تزریق دوز سوم واکسن در بسیاری از کشورها و میزان‌های بالای ایمنی ناشی از عفونت برای مدتی میزان مصونیت افراد در برابر کروناویروس در جهان به بالاترین حد خود می‌رسد و در این هنگام باید برای مدتی چند هفته‌ای یا چند ماهه باید در انتظار افت سرایت ویروس در جهان بود.

پیش‌بینی این مقاله این است که از آن به بعد با توجه به واکسن‌ها و داروهای در دسترس و دانش موجود درباره حفاظت در برابر کروناویروس کرونا به یک بیماری فصلی مانند آنفلوانزا بدل خواهد شد که جوامع از عهده کنترل آن برخواهند آمد. این مقاله اشاره می‌کند میزان تلفات ناشی از سویه جدید اُمیکرون کرونا ظاهرا در اغلب کشورها در حد تلفات ناشی از یک فصل بد آنفلوانزا در کشورهای نیمکره شمالی است.

مدیر IHME می‌گوید: «پس از موج اُمیکرون، کووید-۱۹ بازخواهد گشت، اما دیگر نه به صورت پاندمیک»

به گفته محققان، «با توجه به رعایت تمام اقدامات پیشگیرانه و اقدامات واکسیناسیون، ممکن است پاندمی ویروس کرونا تا ماه می (اردیبهشت) پایان یابد.»

«الکساندر سرگئیف»، رئیس آکادمی علوم روسیه، می‌گوید: «من انتظار دارم که پاندمی کووید ۱۹ به اپیدمی‌های فصلی مانند آنفلوانزا تبدیل شود. باید بگویم که وضعیت فعلی تقریباً شبیه دهه ۱۹۶۰ است، زمانی که اپیدمی آنفلوانزا هنگ کنگ اثرات بسیار جدی داشت و بسیاری از مردم به شدت بیمار بودند.»

    آیا این خبر مفید بود؟
    ارسال نظر:

    عنوان
      عنوان